soğanlıdere şehitliği

1979 ylında 2. Kolordu Komutanlığı tarafından yaptırılmıştır. Eskiden Hava Şehitliği olarak kullanılmış ve günümüzde Soğanlıdere Hava Şehitliği olarak anılmaktadır. Çanakkale Savaşı’nda hava bombardımanı sonucu şehit edilen bir onbaşı ve dokuz er anısına yaptırılmıştır. Anıt ve ayyıldız şeklindeki yapının yıldızının ortasında bulunan üçgen yapı, şehitlerimizin Allah’a yükselişini simgelemektedir. Bu yer Mehmetçiklerimizin yemeklerinin pişirildiği ve dağıtıldığı yerdir. Her yöreden askerin şehit olduğu bu yerde 600 şehidin yattığı söylensede binlerce Mehmetçik burada yatmaktadır.

Çanakkale muharebesinde yaralanan askerlerin tedavi edilmek üzere hastanelere getirildiği yer bu mevkiidir. Burada kurulu olan hastaneye yaralı askerler gelir ve şehit olanlar buraya defnedilirdi. Konumu gereğince düşman taarruzlarına kapalıydı. Ayrıca Soğanlıdere Şehitliği, Güney Grubu Komutanlığı’nın erzak ve ambar depolarına ev sahipliği yapmaktaydı. Soğanlıdere Şehitliği’ne daha gelmeden sizleri yolun sağ tarafında yıkılmış bir halde Melek Hanım Reviri’ni göreceksiniz. Bu dört  tümen hastanesinden yalnızca biridir. Seddülbahir Cephesi’nin ilk reviri olan bu yer sonrasında  Sahra Hastanesi’ne dönüşmüştür. Burada 2, 7 ve 12. tümenlerdeki sıhhiye bölükleri hizmet vermekteydi. Ve ayrıca set bataryalarında görev yapan askerlerin tedavi edildiği bu yer oldukça büyük önem arz etmektedir.

Soğanlıdere Hava Şehitliği Ne Zaman Ziyarete Açılmıştır?

Soğanlıdere Hava Şehitliği 18 Mart 2005 tarihinde ziyarete açılmıştır. Şehitliğe yukarıdan bakıldığında ayyıldız şeklinde görülmektedir. Soğanlıdere Hastane Şehitliği, Şahindere ve Kocadere şehitlikleri ile aynı mimari özelliklere sahiptir. Ayrıca  Şahindere şehitliği ile aynı zamanda açılmıştır.

Soğanlıdere Hava Şehitliği Nerede?

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda Soğanlıdere Vadisi’nde yer almaktadır. Havuzlar Şehitliğini ziyaret ettikten sonra yola devam ettiğinizde yolun sağ tarafındadır. Çanakkale merkezden feribot ile Kilitbahir’e geçtikten sonra aracınız veya Kilitbahir’deki minübüsler yardımıyla gidebilirsiniz. Kilitbahir’den yaklaşık 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Giriş ücretsizdir. Ayrıca fotoğraf çekebilir ve video kaydı alabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here