I. Dünya Savaşı sırasında şehit düşen askerlerimizim anısına yapılmıştır. 1942 yılında Şehitler Abidesi’nin yapımı için ilk resmi karar verildi ve 1944 yılında yapılan proje yarışması sonucu Feridun KİP, Doğan ERGİNBAŞ, İsmail UTKULAR, Ertuğrul BARLA’nın projesi 37 proje arasında yarışmayı kazanır ve proje hayata geçirilmek üzere inşasına başlanır. Temeli 17 Nisan 1954 yılında atılmıştır. Dönemin ekonomik krizinden etkilenen Şehitler Abidesi’nin yapım çalışmaları da ertelenmek zorunda kalmıştır. 1958 yılında bile hala yarım kalan inşaatın yardımına Milliyet Gazetesi yetişti. Milliyet Gazetesi, ulusal çapta başlatmış olduğu bağış kampanyası ile tüm halkın desteğini kazandı ve Şehitler Abidesi, 21 Ağustos 1960 tarihinde yapımı tamamlanmıştır.

Şehitler Abidesi’nin yapımı yaklaşık 4 milyon liraya mal olmuştur. Yapımında 3800 ton granit taşı, 285 ton demir, 630 metreküp kereste, 4400 ton çakıl ve 1275 ton çimento kullanımıştır. Şehitler Abidesi’nin takke kısmı için 2125 ton beton kullanılmıştır. Dört ayak ve bir kubbeden oluşan Şehitler Abidesi’nin boyu Hisarlık Tepe üzerinden yüksekliği 40 + 1.70 (Atatürkün boyu)= 41.70 metre, denizden yüksekliği ise yaklaşık 92 metredir. Ayakların genişliği 7,5 metre ve ayaklar arasındaki mesafe 10 metredir. Şehitler Abidesi’nin ayaklarında 8 adet rölyef bulunmaktadır. Rölyeflerden 4 tanesi denize baktığı için deniz savaşlarını, 4 tanesi ise karaya baktığı için kara savaşlarını anlatmaktadır. Şehitler Abidesi tüm çoğrafyadan gelen şehitlerin toplu bir şekilde göğe yükselmesini temsil etmektedir.

Şehitler Abidesi’nin boğazın girişine yapılmasının amacı ise, düşman gemilerine mesaj vermesidir. Düşman gemilerini hem selamlar hemde uyarır. Sizden öncekiler ya denizin yada toprağın altındadır. Sizlerde gömülmeden önce bir daha düşünün, gibi bir uyarma mesajı taşımaktadr.

Gemi kaptanları denizde seyir halinde iken seyir defterlerine yazılar yazarlar. Örneğin İstanbul boğazından geçtikten sonra İstanbul boğazı geçildi yazar. Ama Çanakkale boğazını geçtikten sonra Çanakkale boğazından çıkıldı yazılır. Çanakkale geçildi yazılması yasaktır.

Şehitler Abidesi’nin Bölümleri

Şehitler Abidesi’nde; müze, sembolik şehitlik, meçhur asker, Türk Bahçesi, Yaralı Asker Anıtı, Mustafa Kemal’in Çanakkale Anıtı ve son olarak 45 mete uzunluğunda bir rölyef bulunmaktadır.

1) Sembolik Şehit Kabirleri

2007 yılında yapılmıştır. Yaklaşık 1700 tane kabir bulunmaktadır. Ancak kabirlerin içerisinde şehitler yoktur yalnızca sembolik olarak yaptırılmıştır. Her kabirin başında 3 tane cam vardır. Ön ve arka camında 18’er tane yani toplamda 36 şehidimizin adı yazmaktadır. Ortada bulunan cam da ise ayyıldız ve enveriye vardır. Ayrıca camlar arasında Türk Bayrağı da bulunmaktadır. İllerin alfabetik sırasına gören yazılmıştır ve toplamda 59.408 tane şehidimizin ismi bu anıtta yer almaktadır.

2) Meçhul Asker

Anafartalar muharebeleri sırasında bir Anzaklı asker, Türk askerimizin başını keser ve ülkesine götürür. Arkadaşlarına bu konudan bahseden Anzaklı asker, başının derde gireceğini düşünemez. Yıllar sonra Anzaklı asker ölür ve geriye kalan Türk askerinin başı, devletin sorunu haline gelir. Avusturalya Devleti bu soruna bir çözüm bulmak için Türkiye Cumhuriyeti ile yazışırlar. İkili ilişkiler sonucunda Türk askerinin başı Türkiye’ye getirtilir. Bedeni Arıburnu’nda yatmakta olan askerin başı dini ve resmi törenler sonucu 18 Mart 2003 tarihinde Şehitler Abidesi’nde bulunan kabirler bölümüne defnederler.

3) Mustafa Kemal’in Çanakkale Heykeli

Metin Yurdanur’un yapmış olduğu heykel, Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşı sırasında yükseliş öyküsünün sembolize etmektedir. Heykel üçlü kompozisyon şeklinde yapılmıştır.

4)Yaralı Asker Anıtı

Takut Öktem’in yapmış olduğu heykel, biri yaralı diğeri onu taşıyan iki askerimizi sembolize etmektedir.

5) Türk Bahçesi

Kabirler arasına yapılan kubbe ile dikkati üzerine çekmektedir. 2 ayrı cam pano bulunmaktadır. Panonun bir tarafında Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine’adlı şiiri yazılı iken diğer panoda hangi vilayetten kaç şehidimizin olduğu yazmaktadır. Orta kısımda ise lale çiçeğini temsil eden bir şekil yer almaktadır ve bu lalenin içerisinde 8 tane siyah Türk Bayrağı bulunmaktadır. Bu siyah bayrakların anlamı, Osmanlı’nın Çanakkale Cephesi hariç katıldığı ve kaybettiği 8 ayrı cepheyi temsil etmektedir. Çanakkale cephesi dahil toplam 9 cephede savaşmakta olan Osmanlı 59.408 sehit vermiştir. panonun sağ köşesinde bulunan şu söz ise oldukça çok ilgi çekmektedir.

”Tarih unutanı affetmez. Geçmiş geçmemiştir. Tarih bugünümüzdür.”

Şehitler Abidesi Nerededir?

Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Morto koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer almaktadır. Çanakkale merkezde bulunan feribot yarımıyla kilitbahir iskelesine geçip oradan otomobil yada minübüs yardımıyla 34 km’lik bir yolculuk sonrasında ulaşmak mümkündür. Giriş ücretsiz olup bol bol video kaydı ve fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here