1936 senesinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen talimatla müzecilik faaliyetleri Çanakkale’de başlamış oldu. Eskiye ışık tutan müzelerin, antik dönemdeki hayatın nasıl olduğu konusunda bizlere oldukça çok bilgiler vermektedir. Arkeoloji konusunda gelişmeye başlansa da bir çok tarihi eser yabancı arkeologlar tarafından yurt dışına kaçırılmıştır.1984 yılında tam olarak açılan müze, daha önce Zafer Meydanı’nda sergilenen kıymetli eserleri de bünyesine katarak sergilenmeye açılmıştır.  Çanakkale de sergilenen eserler arasında Frank Cavert ve Carl Blegen’in Türkiye’de toplamış oldukları eserlerin bazılarıda mevcuttur.Tenedos Antik Kenti’nden ve Truva Kenti’nden bulunan değerli kalıntılar müzenin temelinin atılmasında oldukça büyük önem taşımıştır.  Kronolojik sıraya önem verilen müzede zamanın, eserleri nasıl etlilediğini gözler önüne sermektedir. Çanakkale’den ve daha bir çok yerden getirilen tarihi eserler sergilenmketedir. 12 binden fazla eserin yer aldığı müzede; 15 bin sikke, 2 binden fazla etnoğrafik eserler görmek mümkündür.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nin Bölümleri

6 bölümden oluşan müzede bir çok eser yer almaktadır.

Troia bölümünde, 1870 lerde yapılan kazılar sonucu çıkarılan eserler sergilenmketedir. Truva kentine sahip olan bu tarihi eserler, tunç çağı ve demir çağı arasında bir bağ kurmaktadır. Birçok arkeoloji müzeye göre oldukça güzel seramik sanatı malzemlerinin örnekleri yer almaktadır. Eserleri görüp inceledğinizde hayrete düşmeniz kaçınılmaz olacaktır. Troia salonundan sonra karşınıza Assos solunu gelecektir.

Assos salonu 1980 yılındaki kazılar sonucu çıkarılmıştır. Mezardan çıkarılan ilginç eserler oldukça çok ilgi çekmektedir. Muhafız heykelleri, kişisel eşyalar, kase ve tanrıça figürlerini göreceksiniz.

Dardanos Tümülüsü salonu 1959 yılındaki yapılan kazılar sonucu gün yüzüne çıkarılmıştır. İsmi aynı zamanda bir kente verilen Kral Dardanos isminden gelmektedir. Çınarlı köyü ve çevresinde yerleşim sağlayan Kral Dardanos’un ve ailesinin mezarları bulunmuş ve birçok eser kazı esnasında  ortaya çıkarılmıştır.  Mezarlar hala korunmakta iken, mezarların çevresini süsleyen altın, heykel ve bronz kaplar ise oldukça çok ilgi çekmektedir. Ünlü Afrodit Heykeli de bu kentte çıkarılmıştır. En eski yapılardan olan Afrodit Heykeli, sağlığı ve güzelliği temsil etmektedir. Kızöldün tepelerinde yapılan kazı  çalışmaları sonucunda da Polyksena Lahti’ne ulaşılmıştır. Üzerinde yazan yazılara göre Kral Priamos’un Plyksena’yı katlettiğini belirtmektedir. Çok eski bir lahit olması açısınıdan oldukça fazla önem taşımaktadır. Roma İmparatoru Hadrian’a ait olan Hadrian Heykelini de görmek mümkündür.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Nerede?

Çanakkale’nin merkez konumunda yer alan bu yere aracınız ile sahil yolu üzerinden Fener sokağına saptıktan sonra  100. yıl caddesine çıkabilir ve sonrasında güney istikamatte devam etmelisiniz. aracanız yok ise Ç11K, Ç1, Ç2 ve Dardanos otobüsleri de oradan geçmektedir.

Telefon:0 (286) 217 23 71 – 0 (286) 217 82 05

Giriş ücreti 6 tl olup haftanın 7 günü iş saatleri arasında gezmeniz mümkündür. Müze kartı olanlar ücretsiz bir şekilde faydalanabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here