bozcaada evler

Çanakkale’ye bağlı dünya güzeli bir adacık olan Bozcaada, eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Antik çağda Leukophrys, Yunan mitolojisinde Tenedos olarak anılmaktadır. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olup 40 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bir çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ada’nın ilk sakinleri Pelazziler’dir. Sonrasında Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük Iskender , Bizanslar, Cenevizler, Venedikler ve 1923 yılında imzalanan Lozan Anlaşmasıyla Osmanlılar adaya hakim olmuştur. Adanın bitki örtüsü tipik Akdeniz iklimidir. Adada 12 koy ve 12 burun bulunmaktadır. Adanın etrafında irili ufaklı 17 adacık bulunmaktadır. Türkiye’nin köyü olmayan tek ilçesidir. Nüfusu yaklaşık 3000 iken bunların 24 tanesi Rum’dur. Tabii yazları bu nüfus 10 binlere çıkmaktadır. Homeros’un Ilyada destanında da bahsedilen Adada farklı kültürlerden izler görmek mümkündür. Sessizliğin ve sakinliğin içersinde bulunacağınız bu yerde kafanızı dinlendirmiş olacaksınız. Ada için Heredot şöyle demiştir: “Tanrı, insanların uzun ömürlü olmaları için Bozcaada’yı yarattı.bozcaada plajı

Mitolojide Bozcaada

”Denizlerin efendisi Poseidon’un bir kaç çocuğundan biri, Kyknos adında bir kralmış. Lapseki bölgesindeki Miletos Kolonisi, Kolonai kentine hükmedermiş. Tenes adında bir oğlu varmış. Tenes’in annesi öldükten sonra babası tekrar evlenmiş. Fakat üvey anne Philomene, Tenes’e iftira atmış. Üstelik kendine birde yalancı tanık olarak kavalcı bulmuş.bozcaada kale

Kral Kyknos duyduklarının sonrasında bu iftiraya kanmış ve oğlunu bir sandığa koyarak denize attırmış. Sandık, Tenes’in büyükbabası Poseidon’un yardımı ile boğazdan geçmiş ve Leukophrys kıyılarına ulaşmış. Ada halkı Tenes’i alıp kral yapmışlar ve adanın ismini Tenes’in adası anlamına gelen Tenedos yapmışlar. Kyknos kısa süre sonra oğluna atılan iftirayı anlamış ve oğlundan özür dilemeküzere Leukophrys’e hareket etmiş. Ancak Tenes babasının gemilerinin limana yaklaştığını görünce elindeki balta ile gemilerin halatlarını kesmiş. Tenes Adaya kavalcıların girmesini de yasaklamış.”

Bozcaada’da Gezilecek Yerler;

 1. Bozcaada Müzesi: Ada’nın geçmişten günümüze olan eserleri burada sergilenmektedir.
 2. Ayazma Plajı: Ada’nın en popüler plajıdır. İncecik kumu ve serin suyu ile sizleri ağırlamaktadır.
 3. Bozcaada Kalesi: Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan adada farklı kültürlerin izlerini görmek mümkündür.
 4. Bozcaada Göztepe: Ada’nın en yüksek noktasıdır. Yüksekliği 192 metredir.Yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüş sonrası ulaşacağınız bu yerde, kuşbakışı olarak güzel bir manzara ile karşılacaksanız.
 5. Bozcaada Tuzburnu Plajı: Dalgalı deniz tercih edenlerin uğrak yeridir.Tesis bulunmadığı için genelde sakin olup denizi kirlenmemiştir.
 6. Meryem Ana Kilisesi: Yalnızca pazar günleri sabah saat 08:00’da görebilmeniz mümkündür. Diğer günler ziyarete kapalıdır.
 7. Polente Feneri: Gün batımı için tercih edilen bu yerde mutlaka sizlerde bunu denemelisiniz
 8. Aya Paraskevi Ayazması: Ada’nın güney kısmında yer alıp, Hristiyanlara ait bir manastırdır.
 9. Rüzgar Gülleri: Ada’nın başlıca sembollerinden olan ve gün batımında adeta içinize huzurun dolmasını sağalayacaktır.
 10. Alaybey Camii: 18.yüzyılda kırmızı kesme taştan yapılan camii günümüzde de ibadete açıktır. Avlusunda bulunan mezar ise Osmanlı sadrazamı Halil Paşa’ya aittir.
 11. Bozcaada Akvaryum Koyu: Deniz altını keşfetmek için dalgıçların uğrak mekanıdır. Maviliklerin içersinde balıklarla beraber olmak heyecan verici.
 12. Bozcaada Şarap Fabrikaları: Ada’nın üzüm bağları meşhur olduğu için Ada’nın bir çok yerinde şarap fabrikaları görmeniz mümkündür.
 13. Üzüm Bağları: Ada’nın geçim kaynağıdır. Her yıl Ağusos ayında Bağ Bozum Şenliği olmaktadır.
 14. Rum Mahallesi: Fotoğraf çekilmekten kendinizi alamayacağınız bu rengarenk sokakların içerisinde kısa bir tur atmanızı önermekteyim.

Bozcaada’da Ne Yenir Ne İçilir?

Gelincik reçeli, Domates reçeli ve İncir reçeli gibi onlarca reçeli mutlaka denemelisiniz. Çiçek Pastanesi’nin çeşitli kurabiyeleri de bi o kadar güzeldir. Balık kültü zengin olduğu için de lezzetli balıklar tüketmek mümkündür. Ayrıcı sıcak otu mutlaka denemelisiniz.İçecek olarak ise Ada’nın şarapları meşhurdur.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Adaya Çanakkale’nin Geyikli beldesinden arabalı vapur yardımıyla ulaşım mümkün olmaktadır. Ayrıca yaz aylarında Çanakkale merkezden deniz otobüsü seferleri de vardır. Fiyat ve değişiklikler için https://www.gdu.com.tr/sefer-tarifeleri ‘ni ziyaret edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here