tarihi assos antik limanı

Çanakkale denilince akla gelen, şehrin sembollerinden biri olan Assos Antik Kenti’nin doğumu M.Ö. 7. yüz yıla dayanmakadır. Denizden 236 metre yüksekliğe inşaa edilen kent, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Aristoteles’in kurmuş olduğu felsefe okulu Assos Antik Kenti’ndedir. Kente giriş çıkışı sağlayan doğu ve batı adında iki kapısı bulunmaktadır. Kentin çevresi 3200 metredir. Kent, 20 metre yüksekliğindeki dev surlarla çevrilidir.

Assos Antik Kenti İçerisi

1) Athena Tapınağı

Zeus’un kızı olan Athena, Assos Antik Kenti’nin koruyucu tanrıçasıdır. Kentin en yüksek noktasına inşaa edilen yapı, eşsiz manzarası ve tarihi dokusuyla sizleri büyüleyecektir. Tapınağın kutsal odasında bulunan tanrıça heykeli ise 1881 – 1883 yılında Amerikalılar tarafından götürülmüştür.

2) Amfi Tiyatro

Roma çağı tiyatrosu olan ve 2500 kişinin izleyebileceği tarihi bir yer. Günümüze ulaşamayan kısımları restore edilmiş ve halen kullanılmaktadır.

3) Agora

İnsanların eğlenmak amacıyla toplandığı yer olarak bilinmektedir. Çevresinde, gymnassion, Bizans kalıntıları ve meclis binası bulunmaktadır.

4) Nekrapol

Günümüzde mezarlık olarak nitelendirilmektedir. Cesetlerin yakılıp küllerinin gömülmesiyle başlayan gelenek yıllar geçtikten sonra lahite gömülmeye başlanmıştır. Ama ne yazıkki lahitlerin bir çoğu define avcıları tarafından soyulmuş ve yok edilmiştir.

Dünden Bugüne Assos

İlk yerleşimin M.Ö. 2000’lerde olduğu tahmin edilen Assos Antik kenti, M.Ö. 7. yüzyılda Lesbos/Midilli adasındaki Methymna kenti halkının buraya göç etmesinden sonra bir polis şehrine dönüşmüştür. Arkaik Çağ’da Lidya ve sonrasıda Pers İmparatorluğu egemenliği altına girmiştir. Assos Kenti’nin yazılı kaynakları çok az olduğu için bilgilerde parça parçadır.

M.Ö. 365 yılında Frig satrabı Arizobarzanes’in ayaklanarak Assos’a sığınması sonucu Assos ve çevresi banker Eubulos tarafından yönetilmeye başlanmıştır. M.Ö. 350 yılında, Eubulos’un ölümü sonrasında Assos, Eubulos’un kölesi Hermeias tarafından yönetilmiştir. Hermeias, M.Ö. 347 yılında, kentte bir akademi kurmak üzere Atina’dan arkadaşı olan Aristoteles ile Ksenokrates, Erastos, Koriskos ve Theophrates adlı filozofları Assos’a davet etmiştir.Aristoteles, Assos’ta Hermeias’ın yeğeni Pythias ile evlenmiştir. Hermeias’ın M.Ö. 345 yılında Persler tarafından tutuklanıp öldürülmesi sonucunda Aristoteles, kentten ayrılmıştır. M.Ö. 345 yılında, Pers Krallığı’nın himayesine geçen kent; M.Ö. 334 yılında Büyük İskender ve sonrasında Lysimachos Krallığı ile Pergamon Krallığı’nın kontrolüne girmiştir. M.Ö. 133 ylında, Pergamon Krallığı’nın topraklarını Roma Devleti’ne bırakması sonucu Assos, Roma egemenliğine girmiştir.

M.S. 56-57 yılında, Aziz Paulus tarafından ziyaret edilen Assos; piskoposluk listelerinde görülür. M.S. 14. yüzyıldan sonra Assos ve çevresi, Türk himayesine girmiştir. 1835 yılında, Sultan II. Mahmut Athena Tapınağı’nın kabartmalı bloklarını Fransızlara hediye etmiştir.

1881-1883 yılları arasında Amerikan mimarlar J. T. Clarke ve F. H. Bacon Assos’ta kazılar yapmıştır. Yürülükte olan yasaya göre kazıda ele geçen eserlerin üçte ikilik kısmını Osmanlı Devleti’ne bırakımış: geriye kalan ve Amerikan kazı heyetine verilen üçte birlik kısmı ise Boston Fine Arts Müzesi’ne götürülmüştür. Assos’ta ilk kazlardan tam yüz yıl sonra 1981 yılında Prof. Dr. Ü. Serdaroğlu tarafından kazılar yeniden başlatılmış ve 2005 yılına kadar da devam ettirilmiştir. 2006 yılından beri ise kazı çalışmaları, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden Prof.Dr. Nurettin Arslan tarafından yürütülmektedir .
Akropolis dışında; akropolisin doğu, güney ve batı yamaçlarinda antik kent insanlarnnın yaşam alanları yer almaktadır. Kentin batı yönündeki ana cadde boyunca ise nekropolis(mezarlık) alanı yer almaktadır. Kente mezarlık caddesinden, iki kule ile güçlendirilmiş Batı Kapısı’ ndan girilmektedir. Doğuya doğru ilerlendiğinde, kentin eğitim kurumu olan Gymnassion ve daha ilerisinde kentin kalbi olan Agora yer almaktadir. Agorada, dükkanların bulundugu stoalar ve Bouleuterion(meclis binası) yer almaktadır. Agoranin güneyinde ise bir Roma hamamı ile oldukça iyi korunmuş bir Roma Dönemi tiyatrosu bulunmaktadır. Güneybatıda ise Bizans Dönemine tarihlenen Batı kilisesi ile Genç Antik Çağ’a ait konutları görmek mümkündür.

Assos’taki Erken Osmanlı Devri yapılari, Hüdavendigar Cami ve görkemli bir taş köprüden oluşmaktadır. Cami ve köprü, I. Murad tarafindan yaptırılmıştır. Özellikle Hüdavendigar Cami, Erken Osmanlı Devri eserleri arasında önemli bir yere sahiptir. Assoslu Stoacı Kleanthes ve olimpiyat koşularında birinci gelen Sodamas gibi ünlü insanlarin yanı sıra başka antik kentlerdeki anlaşmazlıkları çözen Assoslu yargıçlar ile Assos lahitleri de Antik Çağ da oldukça ünlüydü.

Assos Antik Kenti Nerededir?

Günümüz Çanakkale ili sınırları içerisinde Ayvacık ilçesi Behramkale köyünde yer almaktadır. Merkezden 87 km güneyde yer almaktadır. Çeşitli pansiyonlar, moteller ve kafeteryaların bulunduğu bu kent yediden yetmişe herkesin zevkine hitap etmektedir. Giriş ücreti 15tl’dir. Eğer müzekarınız var ise müzekart da geçerlidir. Açılış saatleri;
Yaz dönemi: 08:30 – 19:00
Kış Dönemi: 08:30 – 17:30

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here